Ceny Akademie

Udílení Cen Akademie science fiction, fantasy a hororu patří ke klíčovým aktivitám ASFFH už od roku 1995.

Za téměř čtvrt století existence cen se jejich laureáty stali ti nejlepší tuzemští žánroví autoři, výtvarníci a překladatelé jako Ondřej Neff, Kája Saudek nebo Jan Kantůrek, ale i mnohé zahraniční spisovatelské celebrity v čele s Andrzejem Sapkowským a Georgem R. R. Martinem. 

Středobodem zájmu byla tradičně literatura, ale oceňovány byly i počiny výtvarné a filmové. Struktura kategorií doznala v průběhu let změn, protože Akademie vítá, sleduje a reflektuje vývoj fantastické popkultury.

Kategorie ocenění

Způsob hlasování (od roku 2019)

U

1) Předvýběr

Prvním krokem v procesu nominace je předvýběr nominantů. Vzniká ve spolupráci s žánrovými weby, díky kterým získáme základní soubor děl, která v dané kategorii za daný rok vznikla. Ten poté odborná porota příslušné kategorie zredukuje na několik desítek děl, která postoupí do dalšího kola.

2) Online hlasování veřejnosti

Ve druhé fázi přichází ke slovu fanoušci z řad široké veřejnosti. Ti mají možnost hlasovat pro jednotlivá díla, případně doplňovat nominaci o vlastní návrhy. Online hlasování bude ošetřeno tak, aby každý mohl hlasovat v každé kategorii pouze jednou. Z tohoto hlasování vznikne top 10 děl.

3) Hlasování akademiků

Prvních deset děl každé kategorie dostanou k projednání akademici – odborné poroty jednotlivých kategorií. Společně díla projednají a usnesou se na finálním výsledku.

4) Vítězové

Odborné poroty vyberou absolutní vítěze svých kategorií a výsledek předají spolu s písemným odůvodněním radě Akademie. Všichni vítězové budou následně vyhlášeni a oceněni na výročním předávání Cen Akademie. Následně bude Akademie pracovat na dalším zviditelnění vítězů a popularizaci jejich děl.